Nasza firma przez kilka ostatnich lat pracowała nad przyjaznym oprogramowaniem oraz urządzeniami sterowanymi numerycznie, zastępującymi czynności rzemieślnicze w materiałach takich jak masy sztukatorskie lub kolorowe tynki ozdobne. Światowa premiera SkribiArt odbyła się jesienią 2021 roku na targach „Dni Druku 3d” w Kielcach. Z uwagi na innowacyjność i rozpoznawalność naszych produktów, zgłosiliśmy sześć wniosków patentowych, które chronią najważniejsze elementy technologii.

Drukarka 3d

W skład innowacyjnej technologii SkribiArt wchodzi drukarka 3d o polu pracy 2,6 m X 1,2 m X 0,3 m, pięć głowic realizujących różne efekty artystyczne, specjalistyczne tynki drukarskie oraz autorski program komputerowy do projektowania paneli i sterowania urządzeniami.

Skonstruowana przez naszą firmę drukarka wykonuje pojedyncze panele dekoracyjne lub większe kompozycje na ściany i elewacje, gdzie pojedynczy panel stanowi fragment większej całości. Dzięki naszej technologii możliwe stało się wyeliminowanie złożonych logistycznie prac na obiekcie oraz wyeliminowanie kosztownej pracy ręcznej przy zachowaniu unikatowego charakteru dekoracji.

Drukujemy na sztywnych, ultra lekkich podobraziach, a także na ogólnodostępnych materiałach budowlanych takich jak płyty gipsowokartonowe do wnętrz lub płyty włóknistocementowe na elewacje zewnętrzne, a także na elastycznych tkaninach szklanych lub kartonach. Te ostatnie znakomicie sprawdzają się jako tapety.
Drukarka SkribiArt wyposażona jest w głowice realizujące pięć odmiennych efektów plastycznych wykonujących panele dekoracyjne o maksymalnej powierzchni 3 metrów kwadratowych z których każdy może stanowić fragment dużej kompozycji wewnątrz lub na zewnątrz budowli.
Pierwsza z głowic wykonuje kolorowy druk masami tynkarskimi z możliwością odwzorowania kilkunastu milionów odcieni. Druga modeluje masy sztukatorskie i tynki elewacyjne w sposób naśladujący pracę rzeźbiarskiej szpachelki.
Trzecia głowica za pomocą mas plastycznych kreśli wypukłe grafiki. Kolejna, czwarta głowica, wykonuje płaskorzeźby w miękkiej masie sztukatorskiej również na podstawie projektów w ołówku lub akwareli.

A-kolor

Pierwszą z głowic jest „A-kolor”, drukująca projekty malarskie lub fotografie za pomocą kolorowych kropli zaprawy o średnicy 3-4 mm. Trzy kolory w systemie RGB plus biel i czerń miesza się optycznie w oku obserwatora. W efekcie powstaje barwny obraz pointylistyczny, który oglądany na elewacji budynku wiernie odwzorowuje kilkanaście milionów odcieni wzbogaconych zmiennym naturalnym światłem podkreślającym bogatą fakturę wydruku dobrze współgrającą z architekturą.

Mimo, że technologia dedykowana jest do realizacji wielkoformatowych, to z uwagi na oryginalny wygląd, panele znakomicie prezentują się na ścianach wewnętrznych budynków użyteczności publicznej oraz w prywatnych mieszkaniach. Nawet z odległości jednego metra wydruki są czytelne i atrakcyjne.

Dodatkowo opracowaliśmy algorytmy do przetwarzania barwnych projektów umożliwiające druk pięcioma odcieniami szarości lub dowolną paletą pięciu dowolnych kolorów zaprojektowaną przez artystę. Projektem przetwarzanym przez program może być skan akwareli, gwaszu lub po prostu barwna fotografia.

Projekt graficzny  i wydrukowany panel o wymiarach 1 m X 0,7 m,  faktura wydruku i zastosowane kolory oraz widok panelu z odległości 4 metrów.

Fotografia  i wydrukowany panel o wymiarach 1 m X 0,7 m,  faktura wydruku i zastosowane kolory oraz widok panelu z odległości 4 metrów.

B-gaja

Głowica „B-gaja” drukuje  wypukłe  rysunki i grafiki zaprojektowane w formie tradycyjnej lub cyfrowej. Panele sugestywnie odróżniają się od zwykłej poligrafii i świetnie korespondują z innymi materiałami wykończeniowymi budynków.

C-szpachelka

Głowica ‘’C-szpachelka” mimo swojej prostoty, zachwyca efektami, które do złudzenia przypominają pracę ręczną. Tak dzieje się gdy projekt wykonywany jest tradycyjnie – ołówkiem na kartce papieru. Z chwilą jednak, gdy artysta zdecyduje się na wykorzystanie komputera, powstają reliefy o urodzie fraktali z perfekcyjnie rzeźbionymi powtórzeniami.

Z uwagi na precyzję wykonania, panele mogą być wykorzystane na dużych ścianach dzięki przewidywalności efektu każdego pojedynczego panelu o maksymalnej wielkości 2,6 m X 1,2 m każdy. Nie bez znaczenia są dokładne połączenia linii biegnących przez wiele paneli. Narzędzie to wnosi nową jakość w dziedzinie spersonalizowanych dekoracji ściennych.

Projekt w formie cyfrowego rysunku wektorowego i gotowy panel o wymiarach 1 m X 0,7 m. Projekt może być również wykonany odręcznie, a następnie zeskanowany i przekształcony za pomocą narzędzia „trasowanie”.

Różne kształty i wielkości szpachelek. Wybór konkretnego narzędzia ma decydujący wpływ na ostateczny wygląd dzieła.

D-relief

Kolejną głowicą do wykonywania struktur przestrzennych, które w sposób organiczny łączą się z materią budowli jest głowica ”D-relief” realizująca płaskorzeźby z charakterystyczną wertykalną fakturą, wizualnie scalającą duże kompozycje.

Projekt w formie grafiki w skali szarości i gotowa płaskorzeźba. Obszar jasny na projekcie wykonywany jest przez drukarkę jako wypukłość.

E-talia

Głowica nazwana przez nasz zespół „E-talia” tworzy obrazy z przestrzennych rastrów liniowych, co odróżnia je od klasycznej poligrafii. Nasz program komputerowy może przetworzyć każdą fotografię, a efektem pracy naszej drukarki są niepowtarzalne dzieła o ciekawej fakturze do wykorzystania nie tylko na elewacji, ale również we wnętrzach.

Projekt w formie fotografii i gotowy wydruk. Na zbliżeniu widoczne wypukłe rastry liniowe.